Jak zarządzać treścią naszej strony Internetowej?

Joomla jest darmowym i, w naszej opinii, najlepszym systemem do zarządzania treścią (tak zwanym systemem CMS), na którym budujemy strony Internetowe dla naszych klientów. Jedną z głównych zalet tego rozwiązania jest umożliwienie właścicielowi strony samodzielnej ingerencji w zawartość witryny poprzez prosty w obsłudze panel administracyjny.


Zaplecze strony opartej na Joomli to w pełni wyklikiwalny, graficzny interfejs, który nie wymaga od jego właściciela umiejętności tworzenia stron internetowych, programowania, czy innych informatycznych zagadnień. Pomimo tego, mnogość możliwości tego systemu może przyprawić o mały zawrót głowy kogoś kto spotyka się z nim po raz pierwszy, dlatego przygotowaliśmy praktyczny zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi związanych z obsługą Joomli.

 

To nie na moją głowę / Nie mam na to czasu - możecie zmienić treść za mnie?

Istnieje taka możliwość. Wprowadzenie początkowej treści jest oczywiście darmowe, jednak jej dalsza, regularna zmiana to dodatkowe koszty. Zachęcamy jednak klientów do samodzielnego zarządzania stroną. Nie chcemy odbierać satysfakcji z wpływania na treść swojego miejsca w Internecie. Chwila czasu zainwestowanego w naukę obsługi Joomli powinna szybko się zwrócić - częste aktualizacje witryny pozytywnie wpływają na jej pozycję w wyszukiwarkach, a swoboda wprowadzania zmian w dowolnym momencie jest nieoceniona.

 

 

Czy mogę coś “zepsuć”?

Bez obaw, nawet w najgorszym wypadku - jeśli strona zniknie z serwera razem z bazą danych, możemy ją przywrócić poprzez kopie zapasowe.

 

 

Jak przejść do zaplecza Joomli?

Do bazowego adresu naszej strony dodajemy frazę /administrator.

Na przykładzie InterClick obecny adres strony:

www.interclick.pl/pl/blog/101-jak-zarzadzac-trescia-naszej-strony-internetowej

należy zmienić na:
www.interclick.pl/administrator

(warto zauważyć że usunęliśmy z adresu rozwinięcie /pl/blog, ponieważ frazę /administrator należy dodawać tylko do bazowego adresu, czyli do interclick.pl)

Logujemy się wpisując otrzymane od nas dane dostępowe (tj. nazwa użytkownika i hasło).

 

 

Zapomniałem loginu/hasła! Co teraz?

Wystarczy do nas napisać, wygenerujemy nowe hasło.

 

 

Gdzie mogę zmienić wybrany tekst na stronie?

Zwróćmy uwagę na pasek nawigacyjny na górze panelu. Treść strony jest dostępna głównie z poziomu sekcji Artykuły, jednak część tekstów zmienimy w sekcji Rozszerzenia > Moduły. Od czego to zależy? Najszybciej możemy to rozróżnić po tym czy tekst który chcemy zmienić pojawia się w innych miejscach na stronie (1) czy tylko na jednej podstronie (2):

  1. Tekst znajdziemy w sekcji Moduły - moduły rozpoznamy po tym, że można je umieszczać w wielu dowolnych miejscach na stronie. Przykładem takiego modułu są dane kontaktowe w stopce, które widzimy zawsze na każdej podstronie.

  2. Tekst znajdziemy w sekcji Artykuły - na ogół każdej podstronie odpowiada jeden artykuł. Przykładowo, treść podstrony O Firmie zmienimy w artykule o tej samej nazwie.

Wyjątkiem od tej reguły może być moduł, który występuje tylko raz - np. slider na stronie głównej.

 

 

Gdzie mogę zmienić wybrane zdjęcie na stronie?

W zależności od miejsca w którym występuje zdjęcie:

  1. W galerii - Komponenty > DJ-MediaTools > Albumy > (tutaj nazwa albumu)

  2. Na podstronie - Artykuły > (tutaj nazwa podstrony/artykułu)

  3. Na sliderze - Rozszerzenia > Moduły > Slider

  4. Tło strony - zdjęcie które jest tłem to element szablonu strony, co może wymagać ingerencji w kod strony, dlatego lepiej zostawić to nam. Wystarczy wysłać nam wybrane zdjęcie i podmienimy je, odpowiednio dopasowując je do całości szablonu.

 

Tagged under: tworzenie stron www