Jak przygotować treści do umieszczenia na stronie internetowej?

Strony internetowe składają się z trzech podstawowych elementów – warstwy graficznej, mechaniki działania oraz zawartości merytorycznej. O ile pierwsze dwa to pole do popisu dla twórców witryny, o tyle treści musi dostarczyć sam klient. Nieniniejszy artykuł podpowiada, jak zrobić to dobrze.

 Zawartość

Absolutnie najważniejszym elementem każdej współczesnej strony internetowej jest jej treść merytoryczna. Zadbanie o jej jakość to podstawowe zadanie dla każdej firmy chcącej zaistnieć w internecie. Nie sama jakość tekstów się jednak liczy – równie ważna jest ich oryginalność. Kopiowanie treści z innych stron to swoisty strzał w kolano powodujący, że nasza strona nigdy nie osiągnie zadowalających pozycji w wynikach wyszukiwania. Google bowiem - podobnie jak i inne wyszukiwarki - doskonale wie, gdzie dana treść pojawiła się po raz pierwszy, a gdzie została skopiowana. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak traktowane są strony z nieoryginalnymi treściami.

Formatowanie

Odpowiednie formatowanie treści umieszczanych na stronach WWW jest bardzo istotne ze względu na kilka aspektów

 • Wrażenia estetyczne
 • Czytelność i łatwość odbioru
 • Pozycjonowanie się strony

Co najważniejsze, prawidłowe przygotowanie materiałów w edytorze tekstu takim jak MS Word jest banalnie proste – wystarczy pamiętać o zaledwie kilku regułach.

Podstrony

Najlepiej, aby materiały do każdej z podstron znajdowały się w osobnych plikach. W takim wypadku łatwo jest zachować porządek - nazwa pliku stanie się tytułem podstrony zawierającej daną treść. Wszystkie pliki przed wysłaniem dobrze jest spakować do wspólnego archiwum.

Nagłówki

Bardzo dobrą praktyką jest dzielenie dłuższego tekstu pisanego na mniejsze, łatwiej przyswajalne fragmenty, z których każdy jest opisany odpowiednim nagłówkiem. Pozwala to czytelnikowi na szybkie rozeznanie się w treści strony oraz znalezienie interesującego go fragmentu.

Dodatkowo treść nagłówków ma bardzo duże znaczenie dla pozycji strony w wyszukiwarkach, gdyż to głównie na ich podstawie analizują one zawartość merytoryczną danej witryny.

Akapity

Z punktu widzenia czystej estetyki warto zadbać o spójność akapitów, tak aby nie zawierały one w sobie zbędnych elementów. Często spotykamy się z naganną praktyką przenoszenia czegoś do następnej linii posiłkując się ciągiem spacji. Nie dość, że powoduje to bałagan, to na stronie internetowej takie rozwiązanie po prostu nie zadziała. Każdą nową myśl należy rozpocząć nowym akapitem poprzez wciśnięcie klawisza enter.

Typografia i formatowanie tekstu

Strony internetowe tworzone przez InterClick pozwalają na formatowanie treści wieloma różnymi sposobami. Najważniejsze z nich to:

 • Nagłówki (4 poziomy)
 • Listy nienumerowane
 • Listy numerowane
 • Bloki cytatów
 • Pogrubienie
 • Podkreślenie
 • Przekreślenie
 • Kursywa (pochylenie)

Zdjęcia i obrazy

Rozdzielczość

Jak pokazują statystyki (dane z marca 2014r.) ekrany o rozdzielczości poziomej większej niż 1920 pikseli stanowią mniej niż 0,05% wszystkich urządzeń, na których oglądane są strony internetowe. Dlatego też zdjęcia o rozdzielczości większej niż Full HD (1920 x 1080 pikseli) poza pewnymi szczególnymi przypadkami jedynie obciążają sieć i powodują spowolnienie ładowania strony. Naszych klientów prosimy o przesyłanie zdjęć w mniejszych rozdzielczościach. Sugerowana przez nas to 1680x1050 pikseli.

3601280px - kliknij aby powiększyć
3601680px - kliknij aby powiększyć
3601920px - kliknij aby powiększyć

 

Rozmiar

Zdjęcia przy sugerowanej rozdzielczości 1680x1050px powinny zajmować między 200KB a 800KB pamięci. Jeśli Twoje fotografie przy tej rozdzielczości zajmują więcej miejsca, należy je skompresować przy użyciu dowolnego programu graficznego. Zasada jest taka, że im mniej - tym lepiej. Należy jednak uważać, by nie utracić przy tym jakości fotografii. Zazwyczaj kompresja JPG na poziomie 75% nie spowoduje zauważalnej utraty jakości, a zmniejszy zużycie pamięci do wymaganego poziomu.

100pJPEG 100% (361 KB)

75pJPEG 75 % (166 KB)

Format

Formatów zdjęciowych obsługiwanych przez przeglądarki internetowe jest wiele, jednak najpopularniejsze z nich to JPG oraz PNG i to z nich sugerujemy korzystać. Jednak to, z którego kiedy korzystać jest już bardziej złożoną kwestią. Nie wnikając w szczegóły radzimy korzystać ze ściągi poniżej:

JPG: Fotografie

PNG: wykresy, rysunki, logotypy, ilustracje, diagramy, grafiki wykorzystujące przezroczystość

Zdjęcia do zamieszczenia na stronie powinny zostać spakowane do archiwów z zachowaniem odpowiedniego podziału na foldery, jeśli dotyczą one różnych podstron. Jeśli dane zdjęcie ma się znaleźć w konkretnym miejscu na stronie, można to zaznaczyć umieszczając miniaturkę w pliku Worda, bądź zostawiając puste miejsce z adnotacją, które zdjęcie ma się tam znaleźć.

Poniżej zamieściliśmy do pobrania przykładowy plik z treścią prawidłowo przygotowaną do umieszczenia na stronie internetowej.

docxJak_przygotować_treści_do_umieszczenia_na_stronie_internetowej.docx19.56 KB

zipobrazy.zip2.77 MB